29
feb

Napenergia & szél = design

Napenergia fogja működtetni azokat a művészi  szélkerekeket, melyeket a Rebar Csoport tervezett a   Land Art Generator Initiative pályázatára Dubaiban. A Land Art Generator Initiative verseny pályázóinak olyan szerkezetek megalkotása a feladatuk, melyekben a megújuló energia a művészettel találkozik úgy, hogy azok  a természet károsítása nélkül harmonikusan illeszkedjenek környezetükbe.

napenergia

A Rebar csoport által készített esztétikus nap-szélerőművek koncepcióját, a tervezett Dubai telepítés közvetlen közelében található Ras al Khor vadrezervátumban élő madár, a fekete kárókatona  alakja ihlette. A furcsa formájú napenergia hasznosító tornyokat Dél felé tájolják, ebben az irányban hasasodnak ki, hogy a napsugarak minél meredekebb szögben érkezhessenek a felületükre. Működésük alapja a kétrétegű hajlított falazás, üreges belsővel. Az ötlet a kéményhatáson alapul, melynek lényege, hogy a dupla falú szerkezetben felmelegedő levegő akár a kéményekben, csak felfelé tud távozni, ekkor pedig meghajtja a szerkezet tetején található turbinát. A hideg levegő utánpótlása pedig a homorú, árnyékos oldalon, a szerkezet alján elhelyezett nyílásokon keresztül valósul meg.  További művészeti attrakcióként, a kimeneti oldalon három, a látogatók által tetszés szerint szabályozható orgonasíp kapott helyet, ezzel az Artocos a hasznossága mellett,  napenergia hatására audiovizuális élményeket is nyújt majd az érdeklődőknek.

napenergia

A kéményhatást kihasználó megoldások különösen előnyösek lehetnek a kevés széllel, ellenben sok napsütéssel rendelkező területek számára, mivel a napelemes rendszereknél olcsóbb a kialakításuk.  Ezek fényében pedig elgondolkodtató lehet, hogy hazánk is azok közé a területek közé tartozik, ahol – pl az Alföldön –  viszonylag sokat süt a nap, ellenben stabil szél nemigen fúj,  így a napenergia hasznosításának, a  fenti megoldáshoz hasonló ötlettel való megvalósításának nálunk is lenne létjogosultsága.

ALTERNATÍVENERGIA.NET