23
aug

Philippe Starck

A 20. századi design történetében kevés univerzális tehetségű formatervező született, azonban minden bizonnyal közéjük tartozik az extravagáns megjelenésű Philippe Starck, aki nemcsak zseniális tervező, hanem korunk egyik bűvös szavával élve – sztár. Folyamatosan jelen van az összes médiában, hírneve önállósult, branddé vált.

Egy névjegy, ami sok pénzt ér és amiért ma már a legjobb designcégek versengenek, mint például az Alessi, Kartell, Axor, Duravit, Vitra, Driade, Disforma – hisz a siker, borítékolt.

A leghíresebb design magazinok folyamatosan foglalkoznak a bohém, szellemes, színes egyéniségű, és egyszer s mind kiváló interjú alany alkotásaival. Palettája rendkívül sokrétű, tervezett már csaptelepet, fürdőkádat, szanitereket, fogkefét, citromfacsarót, utcai padot, televíziót, táskát, teás- és étkészletet, de otthonosan mozog a belsőépítészet világában is, így  szállodabelsők, irodaházak, apartman- és családi házak is fémjelzik nevét.

Tervezői pályája a 70-es években Pierre Cardin divatmogul műhelyében indult, és építészeti tanulmányait hagyta félbe, csak hogy divattervező lehessen. Noha a divat iránti érzékenysége és vonzalma a mai napig megmaradt, élete mégis más irányt vett. Több párizsi éjszakai mulató belsőépítészeti kialakítása után, 1982-ben megkapta első nagy volumenű belsőépítészeti, és bútortervezési megbízatását, nem is akár milyen project keretében.

Starck  elképesztő keveréke egy innovatív mérnöknek, és egy szárnyaló művésznek, akit ösztönös, elementáris erők mozgatnak. Tárgyai egyszerre tiszteletlenek, provokatívak, humorosak, gyakran teátrálisak, de sosem öncélúak – minden környezetben érthetők, beépíthetők és makulátlan funkcionalitással használhatók.

Francois Mitterand francia elnök az Elysée Palotá-ban lévő privát lakosztályának újratervezése kirobbanó sikert és szakmai elismerést hozott számára. A bútortervezésben elért világsikereit a Driade, és a Disform cégekkel kialakult együttműködésének köszönheti. Vitalitása, munka intenzitása hihetetlen. Érdekes, hogy Ő csupán a formagondolatokat veti papírra, a variáció, és részletek kidolgozását, a funkcionális modellek elkészítését, háttércsapatára bízza.